Združenie príbuzných a priateľov duševne chorých OPORA G+N vzniklo v roku 2001 a jeho hlavným cieľom je sociálna inklúzia osôb s duševným ochorením. V roku 2004 Združenie OPORA G+N zriadilo zariadenie sociálnych služieb Dom duševného zdravia – špecializované zariadenie (DDZ – ŠZ), v ktorom ako neverejný poskytovateľ sociálnych služieb poskytuje sociálne služby rôzneho druhu a formy pre prijímateľov sociálnych služieb, ktorí sú odkázaní na pomoc inej fyzickej osoby na základné Prílohy č. 3 zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
POSLANIE A HODNOTY DOMU DUŠEVNÉHO ZDRAVIA – ŠPECIALIZOVANÉ ZARIADENIE
Dom duševného zdravia – špecializované zariadenie je zariadenie koedukované, komunitného typu, kde sa podľa zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov poskytujú tri druhy sociálnych služieb:
Zariadenie podporovaného bývania podľa § 34 – pobytová forma,
Rehabilitačné stredisko podľa § 37 – ambulantná forma,
Denný stacionár podľa § 40 – ambulantná forma.
Každá sociálna služba žije svojim vlastným rytmom – fungujú nezávisle od seba. Poslaním Združenia príbuzných a priateľov duševne chorých OPORA G+N je všeobecná podpora činností a opatrení zameraných na skvalitnenie života duševne chorých občanov a zlepšenie starostlivosti o nich. Keďže si uvedomujeme potrebu komplexnej psychosociálnej starostlivosti a potrebu umožniť prijímateľom sociálnych služieb návrat do spoločnosti, potvrdila sa dôležitosť zariadenia podporovaného bývania a pracovnej rehabilitácie pri presune psychiatrickej starostlivosti z nemocničnej do mimonemocničnej starostlivosti.
Pri poskytovaní sociálnych služieb je pre nás kľúčové rešpektovanie a ochrana ľudskej dôstojnosti, empatia a motivácia prijímateľov sociálnych služieb, osobná zodpovednosť a kolektívna práca, budovanie medziľudských vzťahov postavených na otvorenosti, komunikácií a dôvere, individuálny a partnerský prístup, starostlivosť o fyzické a psychické zdravie prijímateľov sociálnych služieb a vytváranie zdravého a bezpečného prostredia otvoreného k možnostiam rozvoja prijímateľov sociálnych služieb v rôznych životných oblastiach.
STRATEGICKÁ VÍZIA DOMU DUŠEVNÉHO ZDRAVIA – ŠPECIALIZOVANÉ ZARIADENIE
Víziou Združenia príbuzných a priateľov duševne chorých OPORA G+N je vytvorenie takých podmienok pre osoby s duševným ochorením, ktoré by im dokázali poskytnúť čo najvyššiu možnú mieru podpory pri napĺňaní čiastkových a dlhodobých cieľov v rôznych oblastiach ich života, vytváranie podmienok pre ich sebarealizáciu a sebarozvoj, podpora ich autonómie a čo najviac samostatné vedenie ich života. Naším úsilím je zameranie sa na konkrétneho prijímateľa sociálnej služby a práca s ním na základe jeho individuálnych potrieb a záujmov, čím chceme zlepšovať jeho životné podmienky.
Vychádzajúc z medzinárodných a národných legislatívnych a strategických dokumentov je našou snahou naplnenie, dodržiavanie a ochrana základných ľudských práv a slobôd osôb so zdravotným postihnutím. Prechodom do prostredia v komunite je naším cieľom poskytovať kvalitné a efektívne sociálne služby na profesionálnej úrovni v súlade s platnou legislatívou, ktoré by s ľahkosťou dokázali reagovať na potreby rôzneho (bežného i špecifického) charakteru prijímateľov sociálnych služieb, vďaka čomu by dokázali poskytnúť účinnú a náležitú podporu pri riešení ich problémov.
Našou víziou je vytváranie dôverného a bezpečného prostredia – domova, plného vzájomného rešpektu a porozumenia, so zameraním na vytváranie podmienok k nadväzovaniu priateľských a susedských vzťahov. V našom zariadení sme otvorení záujmu a spolupráci zo strany rodinných príslušníkov iných blízkych osôb prijímateľov sociálnych služieb, oceňujeme ich záujem, ochotu a súčinnosť pri riešení životnej situácie a problémov prijímateľov sociálnych služieb, pomoci pri riešení ich fyzického a psychického zdravia a ich začleňovania do spoločnosti. Svojou prácou chceme zároveň za pomoci rôznych zdrojov a spôsobov zvyšovať povedomie a otvárať témy v oblasti duševného zdravia a šíriť osvetu v tejto oblasti. Okrem iného chceme kvalitu sociálnych služieb zvyšovať aj prostredníctvom vytvárania podmienok pre osobný rozvoj, zvyšovanie vedomostí a zlepšovanie zručností zamestnancov nášho zariadenia.
PLÁN POSKYTOVANIA SOCIÁLNYCH SLUŽIEB
Napĺňanie poslania a vízie nášho zariadenia sa snažíme dosiahnuť pomocou upozorňovania na aktuálnu situáciu v spoločnosti v oblasti sociálnych služieb a duševného zdravia, spoluprácou s kompetentnými štátnymi i neštátnymi inštitúciami pri poskytovaní sociálnych služieb, ponukou spolupráce pri riešení životných situácií a problémov prijímateľov sociálnych služieb, podporou pri rozvíjaní ich potenciálu, pracovaním s problematikou diskriminácie, sociálneho vylúčenia a stigmatizácie, podnikaním krokov vedúcich k zrovnoprávneniu životných podmienok, presadzovaním ľudských práv a slobôd, spoluprácou pri skvalitňovaní psychiatrickej starostlivosti a aktívnej účasti na nej.
Usmerňovaním, prácou a aktivovaním vnútorných schopností prijímateľov sociálnych služieb chceme docieliť prekonanie osobnostných a sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, dosiahnutie čo najvyššej možnej miery samostatnosti, predchádzanie a zabraňovanie prehlbovania duševnej choroby. Naším úmyslom je znížiť potrebu ďalšej psychiatrickej starostlivosti, zlepšenie kvality života rodinných príslušníkov a čo najjednoduchšiu inklúziu prijímateľov sociálnych služieb do spoločnosti vo všetkých oblastiach života. Vo svojej práci aktívne presadzujeme partnerský a individuálny prístup, ktorým chceme prijímateľov sociálnych služieb viesť k spoluzodpovednosti, spolurozhodovaniu a splnomocňovaniu.
Zameraním sa na individuálny prístup poskytujeme prijímateľom sociálnych služieb priestor na ich stimuláciu k preberaniu zodpovednosti, nachádzaniu vlastných riešení a znižovaniu ich potreby a závislosti od ďalšej psychiatrickej starostlivosti so zámerom ich inklúzie do spoločnosti a pracovného procesu, pričom pri práci s prijímateľmi sociálnych služieb zisťujeme hodnotu ich terajšieho, ale aj potenciálneho prínosu pre spoločnosť. Kvalitu služieb a profesionálny prístup zo strany zamestnancov sa snažíme docieliť pomocou vzdelávaní, školení, seminárov a iných spôsobov zaručujúcich zlepšenie v oblasti vzdelávania.
Kľúčovou je pre nás spolupráca s prijímateľmi sociálnych služieb, ich rodinou a iných zainteresovaných fyzických osôb a ich spätná väzba, ktorá nám pomáha zaisťovať harmóniu medzi ideou poskytovania sociálnych služieb a ich reálnych napĺňaním so zreteľom na čo najindividuálnejší prístup.